Aksesuarda Bakalit Yeni Yılın Yıldızı Olacak/Ekonomi Gazetesi

Dünyanın 15 farklı ülkesine ihracat yapan, aylık 40 milyon düğme kapasitesine sahip, 1000'den fazla markaya hizmet veren, sektörün en hızlı büyüyen firması Form Düğme 2013'te de istikrarını sürdürmeyi planlıyor.

2011 yılında 300 milyon olan düğme üretim rakamlarının 2012 yılı sonunda 350 milyona ulaştığını dile getiren Form Düğme kurucu ortaklarından Mustafa Oktay, 2012 yılı hakkında şu bilgileri verdi:

"Dünyanın en büyük düğme fabrikalarından biri olan Bottonoficio Fossanese'yi satın almamız Avrupa piyasasında dikkatleri üzerimize çekti. Satın alım sonrasındaki süreçte özellikle birçok Avrupa firması bizden ürün talep etmeye başladı. Avrupa'daki ekonomik sıkıntılara bağlı yaşanan talep azalmasına rağmen bu seneyi 2011'e göre %15'lik büyüme ile kapatıyoruz. Satışlarımızdaki ihracat oranını %10'dan %20'nin üzerine çıkardık"

2013'te düğme sektöründe iç piyasada durgunluk yaşanabileceğini, ancak ihracatta büyük bir patlama olacağının tahmin edildiğini söyleyen Oktay, Form Düğme'nin yeni yılda büyüme hedefinin istikrarlı büyüme adına olduğunu belirtiyor.

Aksesuarda Bakalit, Yeni Yılın Yıldızı Olacak

Form Düğme'nin en çok dikkat çeken düğmeleri arasında yer alan Korozo'nun (Ekvador'da yetişen bir tür palmiye ağacının çekirdeği) 2012 yılında fiyatında yaşanan artış sebebiyle ürün talebinin azaldığını belirten Oktay, geçmiş yıllara göre tekstil firmalarının boynuz ve kemik düğmeleri daha çok tercih ettiğine dikkat çekiyor.