Deniz Kabukları Formla Sedef Oluyor/Tex to Wear Dergisi

Form Düğme, korozo,boynuz ve deri düğmelerinin yanı sıra deniz kabuklarından ürettiği sedef düğmelerle uluslararası markalardan büyük talep görüyor.

Türkiye'nin önemli üreticilerinden Form Düğme, katıldığı Konfeksiyon Makinaları fuarında büyük ilgi gördü. Ürün gamındaki doğal ve polyester düğme koleksiyonlarının tümünü sergileyen firma, hem müşterileriyle bierbir görüşme hem de ziyaretçilere yenilikçi ürünlerini tanıtma şansı yakaladı. Firma son dönemde yaptığı yatırımarla hem üretim kapasitesini hem de üretim çeşitlerini arttırarak, güçlü bir markaya dönüştü.

Özellikle yüzde yüz malzemelerden yaptığı düğmelerle ihracat pazarında yoğun talep gören Form Düğme, deniz kabuklarını kullanarak tasarladığı sedef düğme ile hazırgiyim koleksiyonlarına deniz ışıltısı ve şıklığı getiriyor.

Yüzbinlerce çeşidi, göze hoş görünen renk ve zarifliği ile deniz kabukları her zaman bir süs eşyası olarak değer gördü. Yoğun olarak ev süslemesinde kullanılan deniz kabukları, Form Düğme ile birlikte daha estetik bir biçimde kıyafetlerde düğme olarak yer alaacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Form Düğme kurucu ortaklarından Mustafa Oktay, tüm deniz kabuklarının düğme haline dönüştürülmesinin mümkün olmadığını belirtti. Kabukların belirli kalınlık, sertlik ve yüzey düzlüğü kriterlerine göre toplandığını belirten Oktay; " Bu kriterlere uygun kabuklar genellikle Avustralya, Çin, Meksika ve Endonezya'da bulunuyor. Toplanan kabuklardan oluşan ilk taslaklar makinalarda işlenebilecek hale getirildikten sonra düğme haline dönüştürülüyor. Yüzyıllardan beri kullanılan deniz malzemesi günümüzde dünyanın en iyi gömlek üreticileri tarafından tercih ediliyor.

Taklit Sedef Düğmeler Gerçeği Gibi Parlamaz

Polyester veya başka malzemeler kullanılarak da doğal sedef düğmenin taklidinin yapılabildiğine değinen Mustafa Oktay, ancak hiçbir taklidin gerçek sedefin sahip olduğu pırıltı ve ışıltıya sahip olmadığının altını çizdi. Sedef düğmelerin yüzde yüz doğaya dönüşümleri sayesinde tamamen çevreci ürünler olduklarını vurgulayan Oktay, 6 farklı çeşit deniz kabuğundan üretilen sedef düğmelerin büyük miktarda Form Düğme stoğunda bulunduğunu açıkladı. Oktay ürettikleri sedef düğmeleri, Zara, Massimo Dutti, Burberry, Marks Spencer gibi dünyaca ünlü moda ve perakende markalarına sattıklarını dile getirdi. Sedef düğme segmentinde Avrupa ve Asya pazarında satış lideri firmalardan biri olduklarını kaydeden Oktay, uluslararası markaların hem görselliği hem de çevreci özelliği nedeniyle bu ürünü tercih ettiğini sözlerine ekledi.

Ana Segment Doğal Ürünler

1996 yılından bu yana düğme sektöründe yer alan Form Düğme, İstanbul Esenyurt'taki 6 bin metrekarelik modern üretim tesisinde her türlü düğme ve aksesuar üretimini ve ithalatını gerçekleştiriyor. Firmanın doğal malzemelerden yaptığı düğmeler arasında korozo düğme (palmiye ağacı çekirdeği) de geniş bir yer tutuyor. Form Düğme korozonun yanı sıra; sedef, kokonat, deri ve boynuz düğmeler ile doğal ürün yelpazesini geniş tutuyor. AR-GE departmanı ile sürekli çalışmalarını geliştiren firma, modern tesisi ile her türlü ürünün işlenmesini ve talep edilen koleksiyonun hızlı bir şekilde teslim edilmesini garanti ediyor.