Düğmeler Dile Geldi /Tex to Wear Dergisi

Giyimin tamamlayıcısı aksesuarı düğmeler hem giysileri hem de kullananların hikayelerini anlatıyor. Doğal düğme çeşitleri ile öne çıkan Form Düğme, ebatına karşın önemi büyük olan bu aksesuarlarda fark yaratıyor.

Form Düğme Genel Müdürü Mustafa Oktay, düğmelerin kendilerinin küçük anlattıklarnın ise büyük olduğunu söylüyor. Oktay düğmelere bakılarak kişilerin zevk, tercih ve kişiliğine dair ipuçlarını görmenin mümkün olduğunu die getiriyor. Oktay şunları söyledi; "Düğme sadece bir gereklilik değildir, aynı zamanda kıyafete şıklık katar, tasarımın tamamlanması ve son haline gelmesi onunla başlar. Ayrıntıya önem veren, iş ve özel hayatında titizliği, kalite ve şıklığıön planda tutan kişi bir gömlekya da herhangi bir giysi alırken mutlaka düğmesine bakar. Kaliteli giyinen kişinin ne kadar pahalı olursa olsun şıklığı, sıradan özellikle polyester bir düğmenin yer aldığı kıyafete değiştiğini göremezsiniz. Bu özelliğe sahip işkadını ve iş adamları korozo, boynuz ve deriden yapılmış özel koleksiyon düğmelerin kullanıldığı kıyafetleri tercih ettiğini gözlemleyebilirsiniz."

Oktay, rahatlığa önem veren günlük ve spor şıklığı için ise sedef, kokonat ve tahta düğmelerin büyük ilgi gördüğünü belirtti. Sanatçı, gazeteci ve daha farklı yaratıcılık işleriyle çalışanların rahatlıktan taviz vermeden ancak ayrıntılara önem vermek için bu düğmeleri kullandığını dile getiren Oktay, salaş ve şık giysiler için bu düğmelerin geniş ölçekte kullanıldığına değindi.

Yurtdışında özellikle gelişmiş ülkelerdeki iş görüşmelerinde gömlek ve ceket düğmelerine çok dikkat edildiğini ifade eden Oktay; " Karşımdaki kişinin elini sıkarken, ilk önce düğmesine bakarım. İş hayatında bu ayrıntılar çok önemli kriterlerdir. İşine özen gösteren kişinin başta kendine ve üzerinde taşıdığına özen gösterileceğine inanılıyor." dedi. Düğmenin tarihte çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Oktay sözlerini şöyle sürdürdü; " Düğme ve ilik devrimi gerçekleşmeden önce Hazar Denizi'nde yaşayan göçebe halk, savaştıkları Çinlilerin tüm dikkatini kıyafetlerinde kullandığı düğmeler üzerine çekerek, savaş sırasında kendilerinden sayıca üstün Çin topluluğunu yendi. Çinliler, rakiplerine bu küçük aksesuar nedeniyle yenildiklerini fark edince, askerlerine ilikli ve düğmeli giyimi kabul ettirdi.