Form, Doğal Düğme ile Dünya Devi Olacak /Posta Gazetesi

Tekstil devleri için doğal düğme üreten Form, sektöre getireceği yeniliklerle dünyanın en iyisi olmayı hedefliyor

'Bakalit' ile Amerika pazarına girecek Ekvator'dan yılda 200 ton korozo, geldiğini belirten Mustafa Oktay, Form Düğme'nin satışlarının yüzde 40'ını korozo düğmenin oluşturduğunu söyledi. Yüzde 15 olan ihracat payını 2012'de yüzde 40'a çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Oktay, "Çin'den, Hindistan'a, İtalya'dan, Fas'a uzanan ihracat ağımız var. 2012 yılında İtalya'dan sonra Rusya, Iran, Fransa ve İngiltere ve henüz Türkiye'de üretilemeyen bakalit düğme ile Amerika pazarlarına girmeyi hedefliyoruz. En önemli hedefimiz 10 yılda dünyanın en iyi düğme üreticilerinden biri olmak" diye konuştu.


Düğme sektöründe ithalatçı konumda iken önce üretime sonra da ihracata başlayan Form Düğme, sektöre yenilik getirerek Amerika pazarına girmeyi daha sonra da dünyanın en önemli düğme üreticilerinden biri olmayı hedefliyor. Dünyada sadece Orta Amerika'da Ekvator bölgesinde yetişen 'korozo'nun çekirdeğini düğmeye çeviren Form Düğme, Birleşmiş Milletler'in de desteklediği korozo ticaretiyle Ekvator ekonomisine 1.5 milyon dolar katkı sağlarken halkının geçimine de katkıda bulunuyor
İthalatçılıktan üretime Doğal düğmede Türkiye'nin lider firması olduklarını dile getiren Form Düğme Genel Müdürü Mustafa Oktay, özellikle korozo düğmede dünyanın en büyük ikinci alıcısı, Avrupa'nın en büyük üreticisi olduklarını söyledi.


Oktay, "Gerçek boynuz düğmeyi Türkiye'de ilk yapan firmayız. Ayrıca gerçek sedef düğme için Uzakdoğu'da ortaklarımız bulunuyor" dedi. Form Düğme'nin, Merter'de.çok küçük bir ofisle düğme sektöründe ithalatçılık yaparak başladığını kaydeden Oktay sözlerine şöyle devam etti: İtalyan devini satın aldı "Form Düğme'nin servis kalitesi çok yoğun bir talebi beraberinde getirdi. Başlangıçta bitmiş halde alınarak konfeksiyon firmalarına sunulan düğmeler için boyahaneler kurduk. Sonraki aşama ise ithalatını yaptığımız düğmelerin üretimine başlamak oldu. Dalıa sonra 6 bin metrekarelik dev bir fabrika Mustafa Oktay kurduk. Yakın zamanda italya'nın en büyük, dünyanın da en büyük beş düğme üreticisinden biri olan Bottonifıcio Fossanese'yi tüm makineleriyle 1 milyon 250 bin TL'ye satm alarak, ülkemize taşıdık." düğme haline getiren Form Düğme, 6 bin metrekarelik fabrikasında tekstil devlerine üretim yapıyor.


DÜNYA İSTİYOR KAPASİTE ARTIYOR

Yüzde 100 doğal korozoyu işleyip düğme yapan Form Düğme, aralarında Mango, Hugo Boss, Ramsey, Zara, Massimo Dutti, Burberry gibi markaların bulunduğu tekstil devleri için üretim yapıyor. Doğal ürünlere ulaşmanın zorluğunu gördükleri için bu maddenin ithalatını yaptıklarını belirten Oktay, "Üretimimizde doğal ürünler, en çok da korozo kullanıyoruz. Korozo düğme bir ayda 'geri dönüşüm sürecini tamamlıyor. Dünyanın önde ; gelen firmaları bu ürüne yoğun talep gösteriyor. Talep arttıkça kapasitemizi artırıyoruz" dedi.