Form Düğme Doğal Ürünleriyle Dünya Moda Devlerine Göz Kırpıyor/ Bloomberg Business Week

Rengarenk düğmelerin üretildiği bir tesisteyiz. Ne polyesterden, ne de başka bir yapay malzemeden üretiliyor bu düğmeler. Kimisi korozo adı verilen ve Orta Amerika'daki ormanlarda yetişen bir palmiye ağacının meyvesinin çekirdeğinden, kimisi Hindistan'da yetişen bufaloların boynuzundan... Kimiyse Uzakdoğu denizlerinden çıkan incilerden... Beyaz mobilyaların hakim olduğu, giriş katının palmiye meyveleri ve istiridyelerle süslendiği bir tesis burası. Tesisin sahibi ise 1996'da Merter'de küçük bir dış ticaret firması olarak kurulan Form Düğme.

İki kardeşin kurduğu şirket kısa süre önce İtalya'nın düğme devlerinden Bottonificio Fossanes'yi bünyesine kattı.

"Uzun yıllardır onlarla çalışıyorduk." diyor Form Düğme'nin ortaklarından Mustafa Oktay ve ekliyor: "Son dönemde durumları biraz kötüleşmişti. Dostluk ilişkimiz de olduğu için bize teklifle geldiler. Biz de kabul ettik" 1930 yılında kurulan İtalyan şirketin ABD ve diğer kıtalarda çok iyi pazarları varmış. Form Düğme onlara 500 bin euro vermiş. Bir nevi ortaklık kurmuşlar bu şekilde. Form Düğme çok uygun fiyata İtalyan şirketin 100'ü aşkın makinesini satın almış. Onlar da Form Düğme'nin ürettiği düğmelerin satışına yardım etme sözü vermiş. "ABD'den Avrupa'ya lüks tekstil dünyası çok iyi tanıyor onları.
Çok avantajlı bir anlaşma oldu hepimiz için" diyor Mustafa Oktay.

Her fırsatta ürünlerini tanıtmak ve uygun hammadde bulmak için yurtdışına çıkan Oktay kardeşler eğitime ve yeniliğe çok önem veriyor. İtalyanlarla iş ilişkileri gelişince şirketlerinde çalışan tüm mavi ve beyaz yakalılara İtalyanca dersi aldırmaya başlamışlar. Şirketin çaycısından finans müdürüne, satın alma sorumlusundan bekçisine kadar herkes İtalyanca öğrenmeye başlamış.
Hala derslere devamm eden beş altı kişi kaldı ama şimdi İtalyan çalışma arkadaşlarımız gelince herkes çat pat İtalyanca bir şeyler söyleyebiliyor" diyor Mustafa oktay.
Düğme sektöründe şu anda, merdiven altı dahil 50 firma olduğu söyleniyor. Form Düğme şu anda en büyüklerinden biri. Türkiye'nin önde gelen lüks giyim markalarının yüzde 70'inden fazlası Form Düğme ile çalışıyor. "Sektörde çok yeni bir firma olmamıza rağmen bu kadar hızlı ilerlememizin en önemli nedeni, doğal malzemelere yönelmiş olmamız" diyor Mustafa Oktay ve ekliyor: " Korozodan sedefe ve ahşaba kadar hep doğal malzemeler kullanıyoruz. İç piyasadan ilk başta tepki gördük. ' Polyestere bir lira veriyoruz, siz bizden üç lira istiyorsunuz' dediler. Ancak doğal ürünlerin öne çıkmasıyla ve uluslararası markaların bu ürünleri tercih etmesiyle birlikte biz de öne çıktık.
Form Düğme iç piyasada Aydınlı Giyim, Ramsey, Altınyıldız Grubu ve Kiğılı gibi firmalara düğme veriyor. Uluslararası arenada ise Zara, Burberry, Marks & Spencer ve Hugo Boss gibi devlerle çalışıyor. İtalyan firmayla birleşmeden sonra Zara'ya satışları artmış Form Düğme'nin. Her yıl yüzde 30 seviyesinde büyüyen şirket şu anda yüzde 10 seviyesinde olan ihracat oranını artırmayı hedefliyor.
Şirketin bir diğer hedefi de büyük moda haftalarında Türkiye'yi temsil etmek. " Şu anda ona katılmak için çalışıyoruz. İtalyan ortağımız da bizim oraya kabul edilmemiz için çalışıyor. Türkiye'den kabul edilen ilk firmalardan biri olmayı çok istiyoruz" diyor Mustafa Oktay
Form Düğme şu anda korozonun anavatanı Ekvador'dan en fazla korozo ithal eden üçüncü şirket konumunda. İlk iki firma ise Çinli.Bu nedenle mart ayı içerisinde Türkiye'yi ziyaret edecek olan Ekvador devlet başkanı kendileriyle özel olarak görüşmek istediğini söyleyip Oktay kardeşleri davet etmiş. Şirketin İtalyan ortağı dışında bir de Uzakdoğulu bir ortağı var. Bütün bu dış bağlantıları sağlamak için sürekli seyahat eden Oktayy kardeşler birçok macera yaşamış. Mesela hammadde almak için gittikleri bir ülkede sokak ortasında gasp edilmeye çalışılmışlar. Yine iş için gittikleri bir Uzakdoğu ülkesinde bir çete tarafından kaçırılmaya çalışılmışlar. Şimdi bu maceralarını gülerek anlatıyorlar ve artık çok daha tedbirli davrandıklarını söylüyorlar ve gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında büyümeye devam edeceklerinin sinyalini veriyorlar.