Form'dan Vahşi Doğa Teması /Aksesuar Dünyası

Doğal malzemelerden imal ettiği aksesuarlarla sektörde sayılı üreticiler arasında yer alan Form Düğme, yeni sezona özel aksesuar tasarımlarıyla girdi. Moda devlerine hazırlamış olduğu farklı koleksiyonlarla şıklık katan Form Düğme'nin kurucu ortağı Mustafa Oktay, sonbahar/Kış sezonu için yapmış oldukları düğme tasarımlarının ilham kaynağını açıkladı.

Vahşi Doğadan Yola Çıkıldı

Form Düğme, bu yılın sonbahar kış sezonu kıyafetleri için tasarladığı düğmelerde tarih öncesi çağlardaki vahşi doğaya gönderme yapıyor. Firma ortağı Mustafa Oktay, bu sezonun kıyafetlerini, hammaddesini korozo, boynuz ve kemiğin oluşturduğu düğmelerin ön plana çıkardığını şu sözleri ile belirtiyor."Sonbahar - Kış döneminde kıyafetlerde çoğunlukla siyah, bordo, kahverengi ve yeşil renk tonları yer alıyor. Vahşi doğanın izlerini düğmelere aktarmak için eti için kesilen hayvanların boynuzlarını ve kemikleri kullandık. Toprak ve ağaç kabuklarındaki doğallığı ise korozo düğme ile kıyafetlere taşıdık.

Zaman ve Masumiyet Aksesuarda Buluştu

İlk çağlardaki "saf ve el değmemiş" doğa ve hayata vurgu yaparak bugün ve geçmişi bir araya getirdiklerini vurgulayan Oktay, yaz dönemine nazaran şu anki kıyafetlerde çok daha büyük ve kalın düğmeler göreceğimizin altını çiziyor.

Çevre Dostu Ürünlerin Önemi Artıyor

Günümüz dünyasında görselliğin yanı sıra çevreci olma özelliğinin de uluslararası markaların ürün tercihlerinde önemli olduğunu belirten Mustafa Oktay, özellikle Amerikalı firmaların kıyafetlerinde kullanıldığı aksesuarlarda, geri dönüşüm özelliği aradığının altını çiziyor. Bir ay içerisinde doğaya geri dönüşümü tamamlayan ve insan sağlığına zararlı olabilecek hiçbir maddeyi barındırmayan düğmeler, firmanın teknolojik alt yapısının başarısına örnek teşkil eden fabrikalarında gerçekleştiriliyor.

Büyümek için İhracat düğmesi elinizin altında olmalı

Mustafa Oktay, düğme sektörünün genel durumunu ise şu şekilde değerlendiriyor: "Aksesuar sanayine her geçen gün yeni firmalar dahil oluyor. İç piyasa çok kalabalık ve karışık. Ancak basit ve ucuz üretim gerçekleştiren firmaların işi her geçen gün zorlaşıyor. Sektör içinde ayakta kalmak isteyen herkesin özel tasarımlardan oluşan düğme koleksiyonları üreterek ihracata yönelmesi gerekiyor.

Tüm Düğmecilerle Birlikte Müze Kurmak İstiyor

Form Düğme'nin ticari hedefleri arasında yurtdışında yeni pazarlara açılmak olduğunu belirten Oktay, bu doğrultuda yurtdışı fuarlara katılarak ülkelerin ekonomilerini yakından gözlemlediklerini ve yatırım yapabilecek alanların havasını en iyi bu şekilde aldıklarını söylüyor. Mustafa Oktay'ın en büyük hayali ise tüm düğme firmaları ile işbirliği yaparak bir düğme müzesi açmak ve bu farklı, renkli dünyanın içine tüketicileri de dahil etmek...