İtalyan Devini Alan Form ABD ve Rusya'ya Açılacak/ Dünya Gazetesi


Uzun dönem ithalatçısı olduğu İtalyan firmanın krizle beraber zor durumda kalmasının ardından satın alma teklifine evet diyen Form Düğme, firmayla beraber aldığı formüllerle ABD ve Rusya'nın kapısını aralayacak. 2009 yılında başlayan süreçte, iflasa giden firmanın tüm makine teçhizatı ile ürün formüllerini 500 bin dolara satın alan firma geçtiğimiz hafta geçtiğimiz haftalarda gelen son hat ile birlikte, tam kapasite üretime başladı. Yeni döneme ihtiyatlı girmesine rağmen yüzde 25'lik büyüme hedefi koyan firma, tasarladığı doğal taş düğmelerle halen 15 olan ihrcat pazarlarına Rusya ve ABD'yi eklemeyi planlıyor.

Firmanın mühendislerinden teknik destek alıyoruz

Daha önce Türkiye ile birlikte birkaç ülkede satın aldığı firmanın temsilciliğini yaptılarını aktaran Form Dış Ticaret Genel Müdürü Mustafa Oktay, firmanın kapatma kararının ardından kendilerine "bizi alır mısın' teklifinin geldiğini dile getirdi. Anlaşmanın ortaklık esasına dayandığını anlatan Oktay, halen firmadan mühendisleri aracılığı ile teknik destek adlıklarını, ürünlere ait yüzlerce formül ile birlikte müşteri portföyünün büyük bir kısmına da sahip olduklarını kaydetti.

Bakalit Düğmede sipariş patlaması yaşanıyor.

Oktay, fabrikanın kapasite anlamında dünyanın en büyüğü olduğunu bu durumun da firmayı hantallaştırdığını ve taleplere yeterli cevabı veremediğini vurguladı. Halen 15 ülkeye ihracat yaptıklarını anlatan Oktay, daha önce Türkiye ağırlıklı çalışmalarının artık ihracat odaklı devam ettiğini belirtti. Doğal düğme üretiminde önemli bir noktada olduklarını kaydeden Oktay, satın alınan formüllerin yeni ihracat kapılarını da aralayacağını da ifade etti. Oktay, özellikle tüm dünyada talep gören bakalit düğme için birçok ülkeden sipariş aldıklarını aktararak, "İtalya'da 3-4 firma sırada bekliyor. Bunlar yarı yarıya doğal ürünler. Yanmayan sert bir malzemeden üretiliyor. Yılda 250 milyon üretim yapıyoruz. Bu işbirliği ile ilk etapta üretimi yüzde 30 arttırdık. Bu yıl 100 milyon adetlik üretim daha eklenecek. İşbirliğinden önce 180 milyon adetlik bir üretim söz konusuydu. İngiltere, Hollanda, Almanya, ve İtalya'ya ürün satıyoruz. Hindistan bizim için önemli bir pazar. Pek çok Türk ve Avrupalı marka bu ülede üretim yapıyor ve onlardan yoğun talep geliyor. Çin'e satış gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki günlerde ABD ve Rusya pazarına yoğunlaşmayı planlıyoruz" bilgilerini verdi.