İtalyan Fossanese'yi Aldı, Şimdi Uçuyor /Turkish Time Dergisi

Geçen yıl İtalya'nın en büyük düğme fabrikasını satan alarak dikkatleri çeken şirketin 2012 yılı için ciro hedefi 16 milyon TL
Form Düğme, 1996'da Merter'de bir satış ofisinde yurt dışından ithal ettiği düğmeleri Türkiye'de satarak faaliyete başladı. Üretim tesisini 2004 yılında kurduktan sonra geçen yıl dünyanın en büyük beş düğme üreticisi arasında yer alan İtalyan Bottonifico Fossanese'yi satın aldı. Form Düğme'nin kurucu ortaklarından Mustafa Oktay, bu çekici satın almayla ilgili olarak "İtalya'nın en büyük düğme fabrikasını almamız, sektörümüz için de büyük bir adımdı. 100'ün üzerinde yabancu tekstil ve moda devinin ürünlerinin şıklığını Türkiye'de üretilen düğmelerle tamamlıyor olması gurur verici. Ama biz sadece holdinglerle değil bin 500 'e yakın KOBİ ile de çalışıyoruz" diyor.
Şirket şu anda Hugo Boss, Burberry, Massimo Dutti, Zara ve Mango gibi dünyanın en önemli giyim markalarına ürün tedarik ediyor. Oktay, farklı hammaddelerden düğmeler üretmeye başladıklarını ve İtalya'daki makineleri Türkiye'deki üretim tesislerine taşıyarak kapasiteyi yüzde 40 arttırdıklarını belirtiyor. Polyester düğme üretmenin yanı sıra palmiye ağacının çekirdeğinden elde edilen korozo, sedef hindistan cevizi, deri ve boynuz gibi doğal malzemelerden üretilen düğmelerle şirketin ürün gamı daha da genişlemiş durumda. Oktay "Bu düğmeler, hiçbir kimyasal içermediği gibi insan sağlığına da zarar vermiyor. Diğer atık maddelerin aksine çok kısa bir süre içerisinde doğada geri dönüşüyor" diyor.

2012 'de hedef 400 milyon düğme

Çin, Hindistan, İtalya, Fas ve Cezayir'e düğme ihracatı yapan Form Düğme, 2012 yılında ihracat payını yüzde 40'a çıkarmayı planlıyor. 2012 yılında ihracat payını yüzde 40'a çıkarmayı planlıyor. 2012 yılında yüzde 25 'lik büyüme sağlayarak iyi bir performans sergilediklerini belirten Oktay, " Düğme üretim rakamımız da 300 milyona çıktı. Geçen yılki ciromuz ise yaklaşık 13 milyon TL 2012 'de ise yüzde 20 artışla 16 milyon TL hedefliyoruz" diyor.
Form Düğme 2012 yılında 400 milyon düğme üretmeyi hedefliyor. Oktay, " Sektör en az 50 üretici, binlerce toptancı ve ithalatçının olduğu bir pazardan oluşuyor. Bizim pazar payımız yüzde 70" diyor. Şirket politikasının yüksek kalite, uygun fiyat ve servis kalitesi üzerine kurulu olduğunu söyleyen Oktay sözlerine şöyle devam ediyor: " Hedefimiz üst düzey markaları her türlü düğme ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayabilmek altyapıyı oluşturmak. Bu amaçla Ar-Ge departmanımız, günün modasına uygun olarak yeni model ve materyal çalışmalarına ağırlık veriyor. Nihai amacımız ise müşterilerimize her sezon yeni bir koleksiyon sunmak"

Form Düğme 'nin ürün gamı doğal malzemelerden üretilen düğmelerle daha da genişledi. Şirket müşterilere her sezon yeni bir koleksiyon sunmayı planlıyor.