İtalya'nın En Büyük Düğmecisini Satın Alıp Türkiye'ye Getirdi /Vatan Gazetesi

Küçük bir satış ofisinden 6 bin metrekarelik dev bir fabrikaya uzanan başan öyküsünün miman Form Düğme, yaptığı 500 bin euroluk yatırımla Türkiye'nin lider, dünyanın da üçüncü büyük düğme üreticisi oldu.

Form Düğme, gelecek 50 yıl içinde dünyanın en büyük düğme üretici olmak için de çalışmalara başladı.

Dünya modasının yönünü belirleyen İtalya' nın en büyük düğme üreticisini 500 bin euroya alan Form Düğme, fabrikanın tüm ekipmanlarını ve uzmanlarını bile Türkiye'ye taşıdı. Tüm ekibini İtalyan uzmanların eğitiminden geçiren Form Düğme, üretim kapasitesini 2.5 kat, servis hızını da 4 katma çıkardı. Form Düğme'nin ortaklarından Mustafa Oktay, Merter'de küçük bir satış ofisinde, üreticilerden aldıklan düğmeleri pazara servis ederek sektöre girdiklerini belirterek, "Sektördeki eksikleri analiz ederek üretime geçiş yaptık.O zamanki mevcut kapasite itibariyle gelen artan talebe yetişmekte güçlük çekmeye başlamıştık Bu satın alma bizim için milat niteliğindeydi" dedi. Üretim kapasitesinin yanında ürün koleksiyonunu da artırdıklarını vurgulayan Oktay, Zara, Mango ve daha birçok tekstil devinin düğmelerini kendilerinin verdiğini söyledi.
Form Düğme'nin, ürün yelpazesinde en dikkat çekeni, yalnızca orta Amerika'nın yağmur ormanlarında yetişen bir tür palmiye ağacının çekirdeğinden ürettiği yüzde yüz doğal 'korozo' düğmeler. Halen yüzde 15 olan ihracat payım 2012 yılında yüzde 40'a çıkarmak için çalışmalarına başlayan Form Düğme, bir yandan da yeni yatırımlar yapmak için çalışıyor.