Kemiklerden İikleyecek / Yeni Şafak Gazetesi

Form Düğme'nin Kurucu Ortağı Mustafa Oktay, yaptığı araştırmalarda eski dönemlerde düğme yerine hayvan kemiklerinin iğne yapraklarının kullanıldığı bilgisine ulaşınca kemik, deniz kabuğu ve boynuzlardan düğme üretmeye başladı.

Dünyanın birçok moda devi için özel düğmeler tasarlayan ve üreten Form Düğme, düğmenin tarihini araştırdı ve insanoğlunun 4000 yıl önce düğme yerine kullandığı ürünleri inceledi. Şimdi o ürünler düğme üretiminde ham madde olarak kullanılıyor, hem doğallık ön planda tutuluyor, hem de tarih yaşatılıyor. Modanın olmazsa olmaz aksesuarlarının başında gelen düğmelerin şimdiki formları 4 bin yıl önceye dayanıyor. Form Düğme'nin Kurucu Ortağı Mustafa Oktay, insanoğlunun düğme ortaya çıkmadan önce ne tür malzemeler kullandığını araştırdı ve yaptıkları işin tarihine indi.

M.Ö 2000'li yıllarda, düğme yerine hayvan kemiklerinin ve iğne yapraklarının kullanıldığını söyleyen Oktay, yüzyıllar sonra bu ürünlerin hammadde olarak kullanılmaya başladıklarını belirtiyor.

Geri Dönüşümlü

Pakistan ve  Hindistan'da eti için kesilen hayvanların kemiklerini satın alarak düğme hammaddesi olarak kullanmaya başladıklarını söyleyen Oktay, kemik düğmelerin hali hazırda üretmiş oldukları doğal düğmelerin arasında en çok tercih edieln tür olduğunu iletiyor. Kemik düğmelerin, doğallığı ve şık görüntüsü ile dikkat çektiğini ileten Oktay'a göre bu durumun en önemli yanı geri dönüşümlü ürünler ortaya çıkarmak. Ürettikleri diğer düğmelerin ham maddelerinden de bahseden Oktay, deniz kabuğu, boynuz, palmiye ağacının çekirdeği olan korozo gibi malzemeleri kullandıklarını belirtiyor.