Markaları Ekvador Düğmesi Bağlıyor/Radikal Gazetesi

Doğal ürünlerden yaptığı düğme modelleri İle dünyada Massimo Dutti'den Zara'ya, Burberry'den Hugo Boss'a kadar birçok ünlü markaya düğme üreten Form Düğme, sadece düğme satmakla kalmıyor aynı zamanda bir ülkenin de geçimine katkı sağlıyor, Sadece Orta Amerika'nın Ekvador yetişen korozo (palmiye ağacı çekirdeği) bitkisinden düğme üreten Form Düğme, yılda bu ülkeden yaklaşık 200 ton korozo çekirdeği ithal ediyor. Yüzde yüz doğal olan korozoyu işleyip düğme haline getiren Form Düğme, bu sayede 17 milyon nüfuslu Ekvador düğme sayesinde yılda 1.5 milyon dolar katkı sağlıyor.

Türkiye, korozo ithalatında dünyada üçüncü sırada yer alırken ülkeye giren korozonun neredeyse tamamı Form Düğme tarafından işlenip düğme haline getiriliyor.

BM ticareti destekliyor Korozo'nun Ekvador'un önde gelen bir geçim kaynağı olduğunu belirten Form Düğme Genel Müdürü Mustafa Oktay, BM'nin de bu ürünün ticaretini desteklediğini söylüyor. Çünkü bu ürün sayesinde elde edilen gelir bölge halkının iş ve kazanç uğruna başka bir bölgeye göç etmesini engelliyor.

Ekvador'dan korozo çekirdeği ithal eden en büyük firmalardan birisinin kendilerinin, bir diğerinin de Form Düğme Genel Müdürü Mustafa Oktay, Çin'de bir firma olduğunu kaydeden Oktay, "Palmiye ağacının çekirdeğinden elde edilen ve hiçbir kimyasal içermeyen korozo düğmeler, insan sağlığına zarar vermediği için son dönemde özellikle birçok ünlü marka tarafından da tercih ediliyor.

Çünkü korozo düğmeler, diğer atık maddelerin aksine çok kısa bir süre içerisinde (1 ay) doğada geri dönüşüyor" diye konuştu.

Satışlarının yüzde 40'ını korozodan yaptıkları düğmelerin oluşturduğunu kaydeden Form Düğme Genel Müdürü Oktay, "Bunun yanında boynuzdan ve sedeften üretilmiş düğmeleride satıyoruz.

Bu üründen elde edilen düğmelerin fiyatı özellikle polyesterden üretilen düğmelerden daha pahalı olmasına rağmen birçok ünlü marka tarafından tercih ediliyor" dedi.

İtalya'da fabrika aldı İtalya'da yaşanan krizden sonra fırsatları da değerlendiren Form Düğme, burada 1930 yılında kurulmuş bir düğme firmasını 500 bin euroya aldı.

Bu firmanın ABD pazarında çok güçlü olduğunu kaydeden Oktay, "Firma ellerindeki siparişlerle kapanmak zorunda kaldı. Yılbaşına kadar sistemi oturtup bu firmanın bağlantıları üe ABD'ye ihracata başlayacağız" dedi.