Palmiye Çekirdeğinden Düğme /Dünya Gazetesi

Form Düğme, dünyada sadece Ekvador'da yetişen bir çeşit palmiye ağacının çekirdeği olan 'koroza'dan düğme imal ediyor.
İmalatıyla bu Orta Amerika ülkesinin ekonomisine yıllık 1.5 milyon dolarlık katkı sağlayan firma, ürünlerini tanınmış markalara sunuyor.
Avrupa'nın en büyük düğme üreticilerinden Form Düğme, dünyanın en önemli tekstil markalarına düğme modelleri sunarken bir Orta Amerika ülkesinin geçimine de yıllık 1.5 milyon dolar katla sağlıyor.


Yeryüzünde sadece Ekvador'un küçük bir kıyı şeridinde yetişen bir çeşit palmiye ağacının çekirdeği olan Korozo'dan düğme üreten firma, yaptığı hammadde ithalatı ile 17 milyon nüfuslu Ekvador'da farklı bir geçim kaynağı oluşturuyor. Özellikle üst düzey markalara düğme ve aksesuar satışı yapan Form Düğme, doğal düğme yelpazesine başka ürünler ekleyerek büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.


1996 yılında kurulduklarını ifade eden Form Dış Tic. Limited Şirketi ortaklarından Mustafa Oktay, İstanbul - Esenyurftaki 6 bin metrekare kapalı alana sahip yeni fabrikalarında her türlü düğme ve aksesuar üretimi yaptıklarını söyledi. "Doğal malzemelerden yapılan düğmelerde ürün çeşitliliğimiz ve servis kalitemiz ile öncüyüz" diyen Oktay "Aylık ortalama 30 milyon adet, yıllık 350 milyon adet düğme üretimimiz var. Korozo, sedef, kokonat, deri ve boynuz düğmeler gibi doğal malzemelerden üretilen ürünler, yüksek adetlerde ve çeşitlilikte, her zaman stoklarımızda mevcut. Modern boyahanemizle, her türlü korozo ve sedef düğme istenilen renk ve adederde boyanabiliyor. Bu da servis kalitesini artırıyor. Dünya piyasasını çok yakından takip eden firmamız, her türlü yeniliği yurtdışı bağlantıları sayesinde Türkiye'ye getirebiliyor" şeklinde konuştu.
Firma politikasının hiçbir zaman değişmeyecek üç unsur üzerine kurulduğunu vurgulayan Oktay, "Bunlar yüksek kalite, uygun fiyat, servis kalitesidir.
Bu unsurların çatısı altında firmamızın hedefi üst düzey markaların her türlü düğme ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayabilecek altyapıyı oluşturmaktır. Bunun için Ar-Ge departmanımız, günün modasına uygun olarak yeni model ve materyal çalışmalarına ağırlık veriyor. Bu doğrultuda amacımız müşterilerine her sezon yeni koleksiyon sunabilmek" şeklinde konuştu. Başta tanınmış markalar olmak üzere pek çok firmanın düğme ihtiyacını karşıladıklarını ifade eden Oktay, "Zara, Massimo Dutti, Mango, Hugo Boss, Ramsey, Pierre Cardin, Sarar, Altmyıldız gibi firmalara ürünlerimizi sunuyoruz" dedi.


İtalya'dan son teknoloji makineler aldı Yalan zamanda büyük bir sıçrama yaparak İtalya'nın en büyük, dünyanın da en büyük beş düğme üreticisinden biri olan Bottonificio Fossanese'yi tüm makineleriyle birlikte 500 bin euro'ya satın alarak, Türkiye'ye taşıdıklarını hatırlatan Oktay, "İtalya'dan satın aldığımız makineler teknolojinin ulaştığı son noktayı simgeler nitelikte. Form Düğme'nin eğitim atılımı da bu makinelerin alımıyla başladı...Yeni makinelerin eğitimi için İtalya'dan uzmanlar getiren firmamız, personel ile İtalyan uzmanların sağlıklı bir iletişim kurabilmesi için de İtalyanca eğitimine başladı. Dil eğitimini fabrika bünyesinde oluşturulan dersliklerde veriyor, kursu başarıyla tamamlayan personellerimizi de ileri düzeyde bir eğitimden daha geçmeleri için İtalya'ya gönderiyoruz. Modanın kalbine gitme hakkı kazanan personel İtalyancasını da anadil seviyesine çıkarma fırsatı yakalıyor" diye konuştu.


Sundukları farklı ürünlerden birinin, yeıyüzünde yalnızca Ekvadof'un küçük bir kıyı şeridinde yetişen bir çeşit palmiye ağacının çekirdeği olan Korozo'dan üretilen düğme olduğunu vurgulayan Mustafa Oktay, "Korozo'yu yüklü miktarlarda ithal eden firmamız, bu sayede 17 milyon nüfuslu Ekvador'un ekonomisine ortalama 2 milyon 745 bin TL'lik yani 1.5 milyon dolarlık önemli bir katkı sağlamış oluyor. Yüzde 100 doğal olan korozoyu işleyip düğme haline getiren Form Düğme, önemli bir hikayesi olan bu doğal ürünü, dünyanın önde gelen tekstil devleri için eşsiz düğme koleksiyonlarına dönüştürüyor. Türkiye, korozo ithalatında dünyada üçüncü şuada yer alıyor, ülkemize giren korozonun neredeyse tamamı ise Form Düğme tarafından işleniyor" açıklamasında bulundu. Korozo hakkında detaylı bilgi veren Oktay, 'Yetiştiği bölgenin yegane geçim kaynağı olan korozo, Birleşmiş Milletler'in ticaretini desteklediği ender ürünlerden biri olarak göze çarpıyor.
Korozo sayesinde gelir elde eden bölge halkı, iş ve kazanç uğruna başka bir bölgeye göç etme gereksinimi duymuyor, böylece ülke popülasyonu dengede kalıyor. Yöre halkı aynca, geçim kaynağı olan palmiye ağaçlarının kesilmesinin önüne geçerek, doğanın düzerdi işleyişine de katkıda bulunuyor. Palmiye ağacının çekirdeğinden elde edilen ve hiçbir kimyasal içermeyen korozo düğmeler, insan sağlığına zarar vermiyor ve son derece çevre dostu. Korozo düğmeler, 1 ay gibi kısa bir sürede doğaya geri dönüşüyor. İşbirliği yaptığı her markaya özel olarak farklı ürün koleksiyonlan geliştiren ve bu sayede pazarda fark yaratan Form Düğme, satışlarının yüzde 40'ını oluşturan korozo düğme ile çevreye duyarlı firma kimliğini vurguluyor" dedi.


Ürünleri ile 10 farklı ülkeye ihracat yaptıklarını ifade eden Mustafa Oktay, "Çin'den Hindistan'a, İtalya'dan Fas'a uzanan ihracat hacmimizle dünya tekstil devlerinin şıklığını tamamlıyoruz. Yıllık 1 milyon TL civarında ihracat gerçekleştiriyoruz. Rusya, Iran, Polonya, İngütere, İtalya hedef pazarlarımızı oluşturuyor. Hedef pazarlarımıza 2012 yılında aktif pazarlama ile ulaşacağız. Amacımız İtalya'dan aldığımız düğme tesisini çalıştırarak geliştirmek ve doğal düğme yelpazesine başka ürünler ekleyerek büyütmek" diye konuştu.