Zararlı Ürün Aksesuarda Bile Olabilir Ticaret Gazetesi - İzmir

Geçtiğimiz günlerde ünlü bir İtalyan tekstil firmasının sattığı ürünleri geri çağırmasıyla tekrar gündeme gelen tekstilde sağlığa zararlı madde kullanımı, sadece kıyafette değil, kıyafet üzerindeki en küçük aksesuarlarda da ortaya çıkabiliyor.
Kıyafetlerin tamamlayıcı aksesuarı olan düğmede dahi bu tür riskler ile karşılaşılabiliyor. Avrupa'nın en büyük düğme üreticilerinden Form Düğme'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Oktay, düğmenin içeriğinde olabilecek ürünlere karşı hem tüketicileri hem de düğmeleri kıyafetlerinde kullanan markaları uyarıyor.

Küçük bir ayrıntı olduğu düşünülen, ancak yaşamın ve kıyafetlerin büyük bir parçası olan düğmenin hangi malzemeden yapıldığı, sağlıklı olup olmadığı çok önemli. İçeriğinde polyester, plastik naylon bulunan ve normalden çok ftalat (karbon kökenli madde, plastik malzemeyi yumuşatmak için kullanılan kimyasal) değeri bulunan düğmeler kansere yol açabiliyor.

Form Düğme Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Oktay, kıyafet üzerinde küçük bir ayrıntı gibi duran düğmelerin aslında insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığını belirterek, doğal ve organik maddelerden elde edilmiş düğmelerin yer aldığı giysilerin tercih edilmesinin önemli olduğunu söylüyor. Plastik, polyester gibi hammaddelerden oluşturulan ürünlerin ucuzluğu nedeniyle tercih edildiğine değinen Oktay, ucuz diyerek tüketici sağlığının asla ikinci planda tutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Doğal hammadde kullanarak dünyanın birçok ülkesine ve moda devlerine düğme tasarladıklarına da değinen Oktay, "Deniz kabuğundan, boynuzdan, kemikten hindistan cevizinden, palmiye ağacının çekirdeğ korozodan düğme üretiyoruz." diyerek markaları sağlıklı ve doğal ürünlere yönelttiklerini belirtti.

Bu düğmelerin hem insan sağlığına hem de doğaya katkısını ele alan Oktay, özellikle çocuk kıyafetlerinde kullanılan düğmelere dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. "0-4 yaş arası çocuklar sürekli hareket halindeler. Üzerlerindeki kıyafetlerin düğmelerine sürekli temas ederek, ellerini ağızlarına götürüyorlar. Direkt olarak düğmeleri de ağızlarına götürebiliyorlar. Bu tür riskler göz ardı edilmemeli"

Oktay ayrıca, tekstil sektöründe tüm ham ve ara maddelerin işlenme aşamalarında zararlı kimyasalların kullanılmadığını içeren, dünya çapında 40 ülke tarafından kabul gören ve uygulanan Oeko Tex 100 Standardı'na uygun üretimlerin sağlık açısından çok önemli olduğunu vurguluyor. Ekoteks tarafından yapılan denetimlerin de başarılı olduğuna değiniyor.