Ekvador'un Palmiye Çekirdeğinden Burberry ve Zara'ya Düğme Yapıyor /Hürriyet

Fatsalı iki kardeşin İstanbul’da kurduğu Form Düğme, dünyanın her yerinden doğal malzeme alıp üretiyor. En çok Ekvador’da yetişen bir palmiyenin çekirdeği Korozo’dan düğme üreten firma Burberry, Zara, Massimo Dutti, Damat, Sarar, Pierre Cardin gibi markaların düğmecisi oldu.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe dünyanın en güçlü üreticilerinden biri olan Türkiye, bu sektör için yan sanayisini de hızla geliştiriyor. Üstelik bu yan sanayi de küresel rekabet gücüne kavuşuyor. Fatsalı iki kardeş Mustafa ve Ahmet Oktay’ın İstanbul’da kurduğu Form Dış Ticaret Ltd. (Form Düğme) 2002’de üretim başladı. 2011’de ünlü İtalyan düğmeci Battonoificio Fossanese’nin fabrikasını satın aldı ve Türkiye’ye taşıdı. Firma dünyanın her yerinden doğal malzeme alıp düğme üretiyor. En çok Ekvador’da yetişen palmiyelerin çekirdeği olan Korozo’dan düğme üreten Form Düğme’nin müşterileri arasında Burberry, Zara, Massimo Dutti, Damat Sarar, Pierre Cardin gibi markalar var. Mustafa ve Ahmet Oktay şöyle konuşuyor.

Baba Kapalıçarşı esnafı
Babamız Sunal Oktay çanta ustasıdır ve 1960’lardan beri Kapalıçarşı’da Kalpakçılar’da çanta satar. Biz de kardeşim Ahmet ile hep aynı okullara gittik ve babamız bizi hafta sonları ve yaz tatilleri hep dükkanda çalıştırdı. Çocukken ona kızardık ama haklıymış. Kapalıçarşı esnaflığı bize çok şey kazandırdı. Hepsinden önemlisi dünyanın her yerinden insanlarla tanıştık.

Ben Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme’yi okudum. Ahmet 2 yıl sonra aynı bölüme geldi. Aramızda 2 yaş var. Göztepe’de beraber okuduk. Ben ciddi anlamda inek bir öğrenciydim zaten okulu da birincilikle bitirmiştim. İşletme eğitimi bitince Kanada’ya gittim: uluslararası pazarlama master’ı yaptım. Sonra Türkiye’ye dönüp Grundig ve Merloni’de çalıştım. Sonra da bir arkadaşımla demir ticaretine girmek için işi bıraktım. O iş olmadı.

Mustafa abimin tam tersi ben kötü bir öğrenciydim. Üniversiteyi bitirince bir bağımsız denetim firmasında, sonra da bir aracı kurumda çalıştım. Ardından babamızın da isteği ve desteği ile ticarete girdik. Ağabeyimle birlikte iş kurduk.

Memuriyet yerine ticaret
Babamız, Ahmet’le beni açıkça ticarete zorladı. “Memuriyette iş yok, ticarete bakın.” dedi. Kendisi 72 yaşında ve Kapalıçarşı’da esnaflığa devam ediyor. Ticaret kararı alınca 6 ay ne iş yapalım diye araştırdım. Babamızın çanta işiyle ilgili aksesuar ticaretine başlayalım dedik ama bu sonra tamamen düğme işine döndü

İlk başta babamız 10 bin dolar verdi ve biz de çıt-çıtları Zeytinburnu’nda satmaya çalıştık ama satamadık. O çıt-çıt’lar hala duruyor. Bir süre sonra Aydınlı Tekstil (Pierre Cardin) bize bir düğme sordu. “Korozo düğmeleri İtalya’dan çok pahalıya alıyoruz, araştırın” dediler. Biz de araştırdık ve Ekvador’da yetişen bir tür palmiyeden üretildiğini anladık. İlk ithalatı yaptık ama onlar da kalitesizmiş yine olmadı.

Takım elbise üretenlere odaklandık işimiz büyüdü.
Form Düğme Genel Müdürü Mustafa Oktay, korozo düğmelerin ana kaynağını bulduktan sonra bu işe odaklandıklarını anlatıyor ve şöyle devam ediyor; “ Zorlandık ama yolu açmış olduk. Takım elbise üreten firmalara odaklandık. Doğru ürünleri bulduk ve getirdik. Aydınlı’dan sonra Ramsey sonra Damat müşterimiz oldu. İşlerimiz yoluna girdi ve büyüdü. 2002’de biz ilk imalatımıza Merter’de 3 makine ile başladık. Ekvador’dan hammadde getirip düğme yapıyorduk. Kıraç’taarsa aldık ve kendi fabrikamızı kurduk. Yaklaşık 5 milyon dolarlık yatırım yaptık ve bize göre Türkiye’nin en iyi düğme fabrikası oldu.”