Palmiye Ağacı, İnci ve Deniz Kabuklarından Düğme Üretti./Milliyet Gazetesi

Giyimin tamamlayıcı aksesuarı düğmenin de organiği yapıldı. Organik düğmeler, ekvator bölgesinde yaşayan yerli kabilelerin topladığı palmiye ağacının meyvesinden yapılıyor. Yerli kabilelerden topladıkları meyveleri satın alarak düğme yapan Form Düğme, kabilelerin geçimine de katkı sağlıyor.
Form Düğme olarak yerli kabilelerin topladığı meyvelerden, denizin derinliklerindeki inci ve deniz kabuklarından düğme ürettiklerini söyleyen Form Düğme Kurucu Ortaklarından Mustafa Oktay " 1996 yılında kurulan Form Düğme, çok küçük bir satış ofisinden fabrikaya uzanan bir başarı öyküsüne sahip. Dünya modasının yönünü belirleyen İtalya'nın en büyük, dünyanın beş düğme üreticisinden biri olan " Bottonificio Fossanese'yi tüm makineleriyle birlikte satın alarak, ülkemize taşıdık" dedi.
Çin, Hindistan, İtalya, Fas, Cezayir gibi dünyanın birçok noktasına düğme ihracatı yaptıklarını belirten Oktay " Şu aşamada yüzde 15 olan ihracat payımızı 2012 yılında üreteceğimiz yeni modellerle birlikte yüzde 40'a çıkarmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Tek Tek Test Ediliyor

Tasarlamış oldukları doğal düğmelerin dünya üzerindeki bir çok farklı bölgeden hammadde olarak temin edildiğini kaydeden Mustafa Oktay, düğmelerin ilk olarak kalınlık, renk gibi ayrımlara göre sınıflandırıldığını ifade etti. Üretim sürecinde her malzemenin kendi yapısına uygun üretim şeması takip ettiklerini anlatan Oktay, en son aşamada düğmelerin kalite kontrol bölümünde tek tek test edildikten sonra paketlenip firmalara gönderildiğini söyledi.